Pár napja egy ismerősöm, aki korábban részt vett egy workshopunkon, ahol az erősségek használatát tanítottuk neki azzal hívott fel, hogy az új főnöke néhány hónap elteltével elérkezettnek látta az időt a teljesítményértékelésre. A telefonbeszélgetés kb. így hangzott:
Ezen a ponton éreztem, hogy a sztorinak csak az egyik felét hallottam, símán el tudom képzelni, hogy a főnökének jó oka volt ilyet kérni az asszisztensétől. De nem erre szeretném kihegyezni a sztorit.
Arra a tendenciára szeretnék rámutatni ezzel a történettel, ahogyan vezetők értékelik a beosztottak teljesítményét.
Amikor értékelünk valakit, akkor azt saját szűrőinken keresztül tesszük, a saját értékrendünk lencséjén keresztül látjuk a másikat. Az ilyen jellegű értékelés inkább arról szól, hogy mi mit szeretünk vagy utálunk. Ez egy trükkös dolog, érdemes vigyázni vele, ugyanis ilyen tekitetben az értékelésünk sokkal inkább minősít bennünket, mint a másikat.
Vezetőként az a felelősséged, hogy légy kíváncsi a beosztottak értékeire, erősségeire, azért, hogy segíts nekik abban, hogy az erősségeikből kiváló teljesítmény kerekedjen. A beosztottnak nincs szüksége arra, hogy a saját értékítéleted által vezérelve lefikázd őket. Miért gondolod, hogy ha az akadályokra irányítod a fókuszt, azokra amik nem mennek jól, akkor kreatív, sikeres megoldóember lesz? Mi támasztja alá azt, hogy ha arra kéred a beosztottat, hogy fejlessze a gyengeségeit, az elégedetté vagy elkötelezetté teszi?
A teljesítményértékelés fordítva is elsülhet
2013-10-24

Ő: - Pénteken volt egy teljesítményértékelő beszélgetésem a főnökömmel - sóhajtott.
Én: - Nem úgy hangzik, mintha jól sikerült volna.
Ő: - Teljesen összezavart.
Én: - Hogy érted?
Ő: - Tudod, az egyik erősségem az, hogy felelősségteljes vagyok. Szeretem a helyes dolgokat csinálni, szabálykövető vagyok, betartom a céges policy-et. Ilyen típus vagyok.
Én: - Úgy hangzik, hogy jól hasznát tudod venni ennek, amikor a vezetők dolgait kell szervezned (executive assistant egy multinacionális cégnél).
Ő: - Hát úgy tűnik, hogy a főnököm nem így látja, azt mondta, hogy írjak célkitűzést arról, hogy hogyan fogom fejleszteni az erősségem árnyoldalait.
Én: - Ez mit jelent?
Ő: - Mondd meg te. Igazából nehezen álltam meg, hogy ne mondjam neki azt, hogy "mégis mit szeretnél? Írjak célkitűzést arról, hogy hogyan legyek felelőtlenebb? 1-2 határdiőcsúszás még belefér? Azt tűzzem ki célul, hogy hogyan fejlesszek gyengeséget magamnak?"
Én: - Mit gondolsz, mi lehetett a szándéka ezzel a kéréssel?
Ő: - Szerintem arra gondolt, hogy legyek egy kicsit rugalmasabb a szabályok tekintetében. Ne vegyem olyan szigorúan a policy-ket, így könnyebbé tudnám tenni az életét...